21 Липня, 2024
От і все! Закон прийнято! Вже відомо хто піде в армію: Відтепер кожен громадянин з цього списку буде зобов’язаний

От і все! Закон прийнято! Вже відомо хто піде в армію: Відтепер кожен громадянин з цього списку буде зобов’язаний

В Україні 23 квітня набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов’язку і ведення військового обліку». Крім реформування системи військового обліку та військкоматів, він передбачає, що без оголошення мобілізації можна призвати на військову службу резервістів. «Слово і діло» розібралося, кого і за яких умов зможуть призвати, а також якою буде відповідальність для «ухильників».

Кого зможуть призвати на службу без мобілізації

Закон запроваджує в Україні новий вид служби – військова служба за призовом осіб з числа резервістів в особливий період.

Як роз’яснив головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, мова йде про резервістів, які служать за контрактом та резервістів оперативної черги №1. «Це ті резервісти, які звільнилися зі Збройних сил протягом цих останніх років війни, які мають дуже серйозний досвід бойових дій. Які знають, як воювати, і для них сьогодні не є суттєвим питанням, що їх потрібно перепідготовлювати протягом місяців, вчити чогось. Тому що це люди, які тільки прийшли з війни. Йдеться про категорії «оперативний резерв першої черги», – розповів він.

Тобто під такий призов підпадають:

  • колишні учасники АТО і ООС на Донбасі;
  • колишні військовослужбовці строкової служби, військової служби за призовом по мобілізації, на особливий період, а також резервісти з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Рішення про проведення такого призову ухвалює президент України (верховний головнокомандувач ЗСУ) за поданням головнокомандувача ЗСУ.

Резервісти зобов’язані прибути в Центри комплектування та соціальної підтримки або в свою військову частину протягом доби з моменту підписання указу.

На резервістів, які буду призвані без мобілізації, будуть поширюватися трудові, соціально-правові та освітні гарантії, передбачені для мобілізованих громадян.

Кого з резервістів не зможуть призвати

Призвати в особливий період без мобілізації не зможуть резервістів, які:

  • визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;
  • досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, менше терміну, на який здійснюється призов;
  • вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб з числа резервістів в особливий період, і з дня їхнього звільнення з такої служби минуло менше одного року;
  • мають близьких осіб, які загинули або зникли безвісти на Донбасі;
  • утримують певні категорії осіб;
  • вчаться або викладають в певних установах освіти;
  • є народними депутатами або депутатами Верховної ради АРК Крим.

Що таке «особливий період»

Призвати резервістів без мобілізації можуть тільки в «особливий період» – період функціонування національної економіки, органів державної влади, місцевого самоврядування, інших державних органів, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України – настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або з моменту запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

В Україні «особливий період» діє з березня 2014 року – з моменту оголошення першої хвилі мобілізації.

Яка відповідальність чекає за ухилення від призову

Закон посилює відповідальність за ухилення від призову і впроваджує відповідальність за ухилення від призову для резервістів: за це загрожує позбавлення волі від 3 до 5 років.

За ухилення від військового обліку будуть штрафувати на суму від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн).

За ухилення від зборів загрожує штраф на суму від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів (8500-11900 грн).

За порушення правил військового обліку передбачається штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн), за повторне порушення або вчинення таких дій в особливий період – штраф 300-500 неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн).

За пошкодження або втрату військово-облікових документів (посвідчень про приписку, військових квитків тощо) каратимуть штрафом в розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів (510-850 грн), за повторне порушення або в особливий період – 50-100 НМДГ (850-1700 грн).

Військкоматів в Україні більше не буде

Замість військових комісаріатів в Україні працюватимуть територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

«У разі загострення ситуації на доукомплектування військових частин тепер відведені лічені дні, що відповідає вимогам «Стратегії воєнної безпеки України» щодо всеосяжної оборони. Створено Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних і розпочато проєкти з цифровізації процесів військового обліку: Е-реєстрація, Е-військовий квиток, Е-транспорт, Е-ТЦК. І це тільки верхівка айсберга», – розповів міністр оборони Андрій Таран.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!