19 Квітня, 2024
Важливо! Залишилося всього 4 дні: В Україну прийде нова хвиля захворюваності “кoвiдoм” спричинена штамoм “Дeльта” – санітарний лікар Ігор Кузін

Важливо! Залишилося всього 4 дні: В Україну прийде нова хвиля захворюваності “кoвiдoм” спричинена штамoм “Дeльта” – санітарний лікар Ігор Кузін

Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв’ю РБК-Україна розповів про роботу транспорту і продуктових супермаркетів під час карантину, про протипокази до вакцинації від “ковіду”, а також про те, чому не варто купувати фальшиві ковід-сертифікати.

В Україні розпочалась нова хвиля захворюваності “ковідом”, що спричинена штамом “Дельта”. Минулого тижня кількість нових випадків зрівнялася з показниками кінця квітня – початку травня, коли в країні закінчувався весняний сплеск епідемії.

З 23 вересня Кабмін перевів всі регіони в жовту зону небезпеки і, як прогнозують в KSE, до кінця року ми навряд чи повернемося назад – в зелену. Пікові навантаження на медичну систему в МОЗ очікують в листопаді, каже головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Але щоб українці, попри карантини, могли вести звичний спосіб життя, вакцинованим дозволять відвідувати магазини, ресторани, громадські та розважальні заклади. А підприємствам, які щепили своїх працівників – працювати в умовах локдаунів.

Які регіони вже найближчим часом зіткнуться з нововведеннями червоної зони, що робити тим, кому не можна вакцинуватися, і яка особливість дельта-штаму в інтерв’ю РБК-Україна розповів головний санлікар Ігор Кузін.

– Які регіони можуть найближчим часом потрапити до червоного рівня епіднебезпеки?

– Це переважно західні області України (інтерв’ю записувалося 22 вересня, – ред.). Зараз найближча до переходу – Чернівецька область. Але поки ситуація контрольована. В областях ми вчасно або вмикаємо додаткові лікарні, або робимо все можливе для того, щоби вони перемаршрутизували своїх пацієнтів на рівні області.

 

Потенційно ризик потрапляння до червоного рівня також є у Тернопільської, Миколаївської, Луганської областей. Це переважно ті, які найближче до граничних показників саме за кількістю зайнятих ліжок, за навантаженням на систему охорони здоров’я.

– Що робити тим людям, у кого є медичний відвід і реальні протипокази для вакцинації?

– Їм видається медична довідка, встановленої форми, про наявність абсолютних медичних протипоказів. Я би хотів зазначити, що не треба плутати деякі поняття. В українському законодавстві є лише один термін – абсолютні медичні протипокази. Це медичні стани, при яких людина не має і не може отримати вакцинацію. Це доволі невеликий відсоток – це менше одного відсотка людей.

Більша кількість людей вважає, що має якісь медичні протипокази. Але під час консультації у свого лікаря їх переконують, що той стан, який у них є, не є медичним протипоказом до вакцинації від коронавірусної хвороби.

Наприклад, якщо ми говоримо про серцево-судинні хвороби – це не протипоказання, це, навпаки, показання для проведення вакцинації. Тому що людина, яка має важкі супутні неінфекційні хвороби, потенційно в більш тяжкій формі переносить коронавірусну хворобу.

– А які протипокази, які хвороби, якщо є алергічні реакції – то на що?

– Це, насправді, має вирішувати ваш лікар. Варто розуміти, що залежно від перебігу тієї чи іншої хвороби вона може стати абсолютним медичним протипоказом. Це також залежить від типу вакцини, від віку, від анамнезу алергічних реакцій, чи була людина вакцинована взагалі, як вона перенесла перше щеплення, якщо таке було.

З одного боку, перелік абсолютних медичних протипоказів є затвердженим, але він від людини до людини буде відрізнятися, і це буде оцінюватися лікарем. Назвати якісь універсальні п’ять – шість просто неможливо, тому що вони доволі сильно залежать від стану кожної конкретної людини. Загальні протипокази до кожної вакцини зазначені в інструкції, ми всюди наголошуємо на цьому і роз’яснюємо особливості кожної вакцини.

Ігор Кузін: Пікові навантаження на медичну систему припадуть на листопад– Є такий випадок: людина прийшла до свого лікаря дізнатися, чи є в неї протипоказ до вакцинації, оскільки має хронічні захворювання. Сімейний лікар не може дати йому відповідь, він не знає, які обстеження та аналізи треба провести.

– Я би порадив такого лікаря змінювати і шукати іншого. Кожен лікар має знати перелік абсолютних медичних протипоказів. І до того ж на сайті Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками є інструкції до кожного типу вакцини, яка застосовується в Україні. Там також є інформація про потенційні побічні дії, несприятливі події після імунізації та про можливі протипокази.

Наприклад, ми точно знаємо, що щеплення вагітних вакциною CoronaVac є нерекомендованим, тому що немає доказової бази, не було проведено досліджень. Водночас вакцина від Pfizer може бути рекомендована. І тут уже рішення лікаря – або призначати, або не призначати. Лікар має оцінити співвідношення користі та ризику.

Тому, якщо лікар не може прийняти рішення про наявність чи відсутність медичних протипоказів, або не може порадити певну стратегію щодо вакцинації – я би радив такого лікаря просто змінити і підписати декларацію з іншим.

Ігор Кузін: Пікові навантаження на медичну систему припадуть на листопад

– Як працюватиме громадський транспорт – міський, міжміський – чи будуть якісь обмеження вводитись в жовтій та червоній зоні для невакцинованих?

– У жовтому рівні обмеження для транспорту не передбачені. Для регіонів червоного рівня повноваження щодо встановлення обмежень в громадському транспорті покладено на регіональні комісії ТЕБ та НС. Тобто по суті обласні комісії можуть приймати рішення про призупинення транспорту або обмеження його роботи на рівні області. Але поки що мова про закриття чи про обмеження руху транспорту не йде.

Під час минулих локдаунів деякі обласні державні адміністрації та комісії пробували впроваджувати такі заходи – вони не показують свою ефективність. Наприклад, якщо обмежується саме кількість одиниць транспорту, це призводить до надмірного скупчення людей в межах одного автобуса, тролейбуса, трамвая.

Повне скасування також неможливе, тому що від цього залежать інфраструктурні питання, робота об’єктів критичної інфраструктури на рівні областей. Повне закриття транспорту в деяких областях відбувалося, однак абсолютно логічно запровадити натомість більш жорсткі епідемічні та профілактичні вимоги до автотранспортного засобу. Це контроль за використанням масок, дезінфекція самого транспорту, провітрювання та відсутність скупчення як на місцях очікування, так і в самому транспорті. За рахунок впровадження таких заходів можна забезпечити безпечні умови перевезення пасажирів.

Ігор Кузін: Пікові навантаження на медичну систему припадуть на листопад– Продуктові супермаркети раніше працювали в червоних зонах, тоді як ресторани та інші громадські заклади зачинялися. Зараз, за новими правилами, в червоних зонах продуктові магазини будуть також зобов’язані мати провакцинований персонал і пускати тільки вакцинованих клієнтів, щоби продовжувати роботу?

– Щодо магазинів, які працюють з продуктами харчування – вони зможуть продовжувати роботу при червоному рівні. До них буде застосовуватися обмеження по кількості людей, що одночасно перебувають в приміщенні. Але вимога щодо вакцинації на них поки не розповсюджується, оскільки ми розуміємо, що обмеження кількості продуктових супермаркетів може доволі суттєво впливати на життєзабезпечення населеного пункту.

Найімовірніше, ми будемо ініціювати норму про вакцинацію певного відсотка працівників, які працюють у сфері обслуговування. Але вимоги по допуску туди вакцинованих відвідувачів – такої норми, скоріше за все, не буде.

При червоному рівні робота закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, непродовольчих ринків, закладів культури забороняється, але у випадку якщо 100% обслуговуючого персоналу і 100% відвідувачів їхнього закладу мають зелений сертифікат про вакцинацію, тобто завершений курс вакцинації – то такі об’єкти можуть продовжити роботу.

Також для закладів освіти (крім садочків та початкової школи) при червоному рівні епіднебезпеки діє норма про вакцинацію не 80, а вже 100% працівників, і вже не однією, а двома дозами. Тому заклади освіти зможуть продовжити функціонувати навіть у локдауні.

– Ви, напевно, знаєте про таку проблему – вона непоодинока. Доводиться чути про купівлю – продаж готових ковід-сертифікатів без здійснення щеплення. Є ще така схема, коли людину реально вносять в базу вакцинованих, а її дози просто виливають. Ціна питання 2500 – 3000 гривень. Як з цим боротися і хто має з цим боротися?

– Я би хотів звернутися до кожного лікаря, який цим займається, і застерегти його від таких дій. Тому що, по-перше, внесення будь-якої інформації в електронну систему охорони здоров’я можна відслідкувати.

Тобто ми можемо подивитися, який лікар вніс той чи інший запис. І, повірте, коли пацієнт перебуває на ліжку палати інтенсивної терапії чи реанімації, він розкаже, чи вакцинований, чи в нього куплений сертифікат і хто йому таке зробив. Тому ця інформація рано чи пізно стане відомою принаймні медичним працівникам, правоохоронним органам тощо.

Міністерство охорони здоров’я зараз отримує повідомлення про потенційні ресурси, де можна купити такий сертифікат, і разом з МВС, з відділом кібербезпеки, зі Службою безпеки України та Мінцифрою опрацьовуються сайти, телеграм-канали, фейсбук-групи. Ми розуміємо основні алгоритми та механізми, у який спосіб ці сертифікати підробляються, продаються і як дані про щеплення фіктивно вносяться в електронну систему охорони здоров’я.

Зараз уже ведеться приблизно 300 кримінальних проваджень за цими випадками. Минулого тижня було кілька обшуків по туристичних агенціях, які продавали так званий повний комплект: сам тур, поліс медичного страхування, сертифікат про пройдений ПЛР-тест до вильоту і плюс тест за датою повернення з країни, з якої людина поверталася.

МОЗ зараз також ініціювало урядові зміни до Кримінального процесуального кодексу з метою підвищення відповідальності за підробку документів про вакцинацію, сертифікатів, що продаються саме лікарями, або за введення неправдивих даних в електронну систему охорони здоров’я. По суті це коли людина звертається, каже, що не хоче робити щеплення, доза вакцини виливається при ній, але робиться запис, що людина отримала щеплення. Це вже буде предметом розслідування правоохоронних і силових структур.

Однак я би хотів ще раз запевнити в тому, що зараз майже всі групи, які є в телеграмі, в вайбері, вотсапі, відслідковуються кіберполіцією і додатково з’ясовується, хто з медичних працівників бере участь у цих схемах. Думаю, найближчим часом ці справи будуть доведені до їх логічного завершення.

– Зараз більшість випадків – це дельта-штам?

– Майже всі. Ми точково беремо інформацію з кожної області і бачимо, що всі випадки, які зараз секвенуються і виявляються – це “Дельта”.

– Є чимало людей, які, маючи такі симптоми як нежить, розлади шлунку, навіть не підозрюють, що це може бути дельта-штам коронавірусу. Вони продовжують контактувати з людьми, не йдуть на самоізоляцію і заражають інших. Чи не думали ви, що треба більш активно інформувати населення про те, що симптоми “Дельта” дещо відрізняються від перших варіантів, коли люди втрачали нюх і смак?

– Я повністю з цим згоден. Зараз уже починаються випадки гострої респіраторної вірусної інфекції, і кожна людина, яка має будь-яку ознаку респіраторного захворювання – це не лише температура чи загальне почуття слабкості – повинна пройти лабораторне дослідження на наявність коронавірусної інфекції.

Дійсно, зараз ми стикаємося з тим, що клінічний перебіг “Дельти” є дещо іншим, початкові симптоми також дещо відрізняються. Але думаю, що після того, як ми або отримаємо офіційну позицію ВООЗ, або зберемо доказову інформацію про симптоми, які є найбільш характерними, тоді ми вже зможемо вийти з офіційним роз’ясненням.

Ми бачимо з офіційної інформації від інших країн, які вже зіштовхнулися з хвилею “Дельти” – вони реєстрували невеликий відсоток атипових симптомів. Тобто не у 100% випадків дельта-варіанту є кишкові розлади тощо. Це по суті 5-7% від загальної кількості. Зазвичай перебіг коронавірусної хвороби і дельта-штаму зокрема починається як звичайна гостра респіраторна вірусна інфекція: це нежить, слабкість, підвищення температури тіла. У вакцинованих людей у разі інфікування спостерігається стерта субклінічна форма захворювання, яка протікає простіше і без типових симптомів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!